مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی
آنچه در این مقاله می خوانید

بعد از لابیاپلاستی مراقبت‌هایی وجود دارد که رعایت نکات مراقبتی می‌تواند روی نتیجه هرچه بهتر این عمل تأثیر مثبت بگذارد. لابیاپلاستی همان‌طور که می‌دانید به عملی گفته می‌شود که روی لبه‌های واژن انجام شده و مراقبت‌های بعد از آن از اهمیت بالایی برخوردار هستند. طبق گفته بسیاری از متخصصین بهتر است، این مراقبت‌ها که در ادامه به آن بیشتر خواهیم پرداخت، حداقل به مدت ۶ هفته باید ادامه داشته باشند.

 

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی از زبان دکتر عرفانه سلیمی:

 

 

 

دوره نقاهت بعد از عمل

دوره نقاهت بعد از لابیاپلاستی با توجه به چندین عامل مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرد. می‌توان گفت بهبودی این عمل آن‌چنان با درد و ناراحتی همراه نخواهد بود، البته همه چیز به سبک زندگی و تجربه جراح در حین عمل بر می‌گردد. در این میان، ۳ الی ۵ روز شاید کمی درد به وجود آید که کاملاً نرمال و عادی است و با مصرف مسکن‌هایی که تجویز شده است، برطرف می‌شود و معمولاً استفاده از کمپرس سرد و به پشت خوابیدن روی تختی استاندارد به میزان قابل توجهی از درد و ناراحتی کم می‌کند.

حداقل ۱ هفته نباید به فعالیت‌های روزمره پرداخته شود و این اولین شرط در دوره بهبودی بعد از عمل به شمار می‌آید. تقریباً ۱ ماه هم زمان لازم است که فرد به انجام فعالیت‌های ورزشی نپردازد؛ به این علت که بافت‌های لابیامینور ظرافت بالایی دارند.

 

 

در این بین، ۶ هفته هم زمان لازم است که به رابطه جنسی پرداخته نشود، متأسفانه برخی به این عامل مهم توجهی نشان نمی‌دهند و همین امر باعث پارگی و ایجاد عفونت خواهد شد. ملتهب شدن یا سوزش جزئی بافت اسکار را باید برای هفته‌ها طبیعی در نظر گرفت؛ زیرا زمان لازم است که این بافت بتواند تکامل پیدا کند. تنها چاره کار استفاده از کمپرس یخ است ولی در صورت مشاهده التهاب شدید بهتر است، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود.

مراقبت های بعد از عمل

 

 

 

این نکته را در نظر بگیرید که بعد از لابیاپلاستی ۲۴ ساعت به صورت مطلق فرد باید استراحت کند و بعد از این زمان می‌تواند دوش گرفته و از یک صابون نسبتاً ملایم استفاده شود، مصرف داروهای مسکن دقیقاً مطابق دستور پزشک را هم نباید نادیده گرفت.

در این ۲۴ ساعت اگر سوزش و التهابی به وجود آمد که طبیعی است، بیمار باید از کمپرس یخ استفاده کند و به خاطر کاهش آب بدن، مصرف بالای نوشیدنی همانند آب را نباید نادیده گرفت. در ۲۴ ساعت ابتدایی بعد از عمل، محل جراحی باید کاملاً تمیز و خشک باقی بماند و بعد از ۲۴ ساعت هم، با استفاده از حوله‌ای تمیز باید محل را خشک نگه داشت. معمولاً بیمار اگر با تب و لرز البته شدید روبرو شود، بهترین کار مراجعه به پزشک است.

در ۱۰ روز ابتدایی بعد از عمل، تنها باید به مصرف داروهایی که پزشک تجویز کرده است، پرداخت و از مصرف الکل و دخانیات به شدت جلوگیری کرد. به هر حال تورم و کبودی شاید بعد از عمل مشاهده شود که این امری عادی محسوب می‌شود و بهتر است از غذاهای ملین استفاده شود که این غذاها باعث کاهش ابتلا به یبوست می‌شوند.

نحوه استفاده از کرم های تجویز شده بعد از عمل لابیاپلاستی از زبان دکتر عرفانه سلیمی:

 

 

عوارض عدم توجه به مراقبت های بعد از عمل

چنانچه به مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی توجهی نشان داده نشود، احتمال ایجاد درد و تورم بیشتر قطعاً وجود خواهد داشت. اگر از آنتی بیوتیک به صورت صحیح استفاده نشود، باید این احتمال را در نظر گرفت که محل جراحی دچار عفونت شده و چه بسا بخیه‌ها باز شوند. تورم شدیدی که بعد از عمل لابیاپلاستی به وجود می‌آید، به خاطر عدم استفاده از کمپرس خنک است. اگر به محل جراحی فشاری وارد آید و در نشستن دقت نشود، احتمال خونریزی از محل بسیار بالا خواهد بود. در شرایطی که عفونت به وجود می‌آید، متأسفانه بیمار به شستشوی مناسب محل نپرداخته است.

 

 

بهترین جراح عمل لابیاپلاستی

در مورد مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی به صورت مختصر ولی مفید با شما صحبت کرده‌ایم، همان‌طور که گفته شد عدم توجه به نکات مراقبتی قطعاً باعث بروز مشکلات ریز و درشتی خواهد شد و روی نتیجه عمل و بازدهی که انتظار دارید، تأثیر منفی می‌گذارد. در این بین، تجربه و مهارت جراح هم بسیار موضوع مهمی است که به همین دلیل، ما به شما دکتر عرفانه سلیمی را به عنوان یک جراح حرفه‌ای و متخصص زنان در تهرانپارس معرفی می‌کنیم.

 

دکتر عرفانه سلیمی

دکتر عرفانه سلیمی، جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی – جراح زیبایی ناحیه ژنیتال

آدرس مطب: تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم، خیابان رحمانی ۱۸۸ شرقی، ساختمان ۱۰۷ طبقه دوم
ساعت های حضور در مطب: روزهای زوج ۱۶:۰۰ تا ۲۰:۰۰ | یکشنبه ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰

 
مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی بسیار حائز اهمیت است و بهتر است توصیه های خانم دکتر عرفانه سلیمی را درباره استحمام بعد از لابیاپلاستی بشنوید تا دوره نقاهت بهتری را سپری کنید:
 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *