درمان شلی و افتادگی و گشادی واژن

آنچه در این مقاله می خوانید

یکی از موضوعاتی که خانم ها همیشه از آن می ترسند شلی و افتادگی و گشادی واژن است. در اطراف دستگاه تناسلی زنان ماهیچه های مختلفی وجود دارد که انعطاف پذیر هستند، به این معنی که می توانند باز و منبسط شده و منقبض شوند و به حالت اولیه خود بازگردند. از دست دادن وضعیت اولیه واژن و باز شدن بیش از حد آن، شلی واژن نامیده می شود. علت شلی و افتادگی و گشادی چیست و چگونه درمان می شود؟ برای بحث در مورد این موضوع با ما همراه باشید.

چرا واژن شل می شود؟

در مورد علل شلی و افتادگی و گشادی واژن می توان به عواملی مانند افزایش سن، شل شدن عضلات کف لگن که از مهم ترین آنها می باشد اشاره کرد. البته باید توجه داشت که در برخی موارد این امتداد ارثی است. و در واقع ژنتیک این افراد نسبت به بقیه عضلات شل تری دارند. دلایل دیگر عبارتند از:

کاهش سطح هورمون استروژن:

گاهی در دوران یائسگی تغییرات هورمونی رخ می دهد که ممکن است این مشکل را در زنان ایجاد کند. اگرچه دلایل دیگری وجود دارد که می تواند بر تغییرات هورمونی تأثیر بگذارد، اما مهم ترین آنها افزایش سن و یائسگی است.

زایمان های چند قلو:

معمولاً زایمان های طبیعی و پشت سر هم از علل مهم و اصلی ترشحات واژن هستند، به خصوص در مواردی که سر نوزاد بزرگ است یا نوزاد بزرگ است.

یبوست مکرر و زیاد:

به طور کلی یبوست باعث افزایش فشار بر عضلات کف لگن و ضعف آنها می شود، ضعف این عضلات نقش بسیار مهمی در انبساط واژن دارد.

البته شایان ذکر است که خوشبختانه امروزه روش های بسیار سریعی وجود دارد که برای درمان این مشکل در خانم ها نیز موثر است.

دکتر عرفانه سلیمی

دکتر عرفانه سلیمی، جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی – جراح زیبایی ناحیه ژنیتال

آدرس مطب: تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم، خیابان رحمانی ۱۸۸ شرقی، ساختمان ۱۰۷ طبقه دوم
ساعت های حضور در مطب: روزهای زوج ۱۶:۰۰ تا ۲۰:۰۰ | یکشنبه ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰

اهمیت درمان شلی و افتادگی و گشادی واژن

سوالی که ممکن است برای بسیاری از خانم ها پیش بیاید این است که اگر برای درمان شلی و افتادگی و گشادی واژن اقدام نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ آیا عوارضی غیر از رابطه جنسی بدون لذت وجود دارد یا خیر؟ باید بگوییم بله؛ شلی و افتادگی و گشادی واژن نه تنها باعث اختلال در روابط زن و مرد می شود، بلکه مشکلات دیگری از جمله موارد زیر را به همراه دارد:

  • عفونت مکرر واژن
  • بی اختیاری ادرار
  • افزایش باکتری در واژن
  • افزایش ترشحات

روش ها درمان شلی و افتادگی و گشادی واژن

دو نوع روش تنگ کردن واژن وجود دارد: جراحی و غیر جراحی. با روش های غیر جراحی فرد می تواند با انجام ورزش ها و ورزش ها و همچنین تغییر رژیم غذایی و پرهیز از برخی فعالیت ها سلامت واژن را تا حدودی حفظ کند و از افتادگی و شل شدن آن جلوگیری کند. ابتدا به روش های جراحی برای داشتن واژن اشغالی اشاره می کنیم:

رفع شلی و افتادگی و گشادی واژن با جراحی

درمان افتادگی واژن با جراحی مطلوبتر است، زیرا نتیجه سریعتر به دست می آید و برای مدت طولانی باقی می ماند، اما این نتیجه دائمی نیست و تا آخر عمر باقی می ماند. زیرا پیری ادامه دارد و بنابراین افتادگی پیشرونده واژن ادامه خواهد داشت و با هر افزایش سنی امکان تکرار این جراحی ها وجود ندارد. اما در موارد افتادگی شدید واژن باید از روش های جراحی استفاده کرد.

اما یکی از عوارض جراحی تنگی واژن زمانی است که خانم ها یائسه می شوند و به دلیل کاهش سطح هورمونی دچار خشکی واژن می شوند و یا در صورت داشتن سابقه جراحی افتادگی به دلیل وجود زخم فیبروتیک در واژن می باشد. باعث کاهش خاصیت ارتجاعی دیواره های واژن می شود و این امر همراه با خشکی باعث ایجاد مشکلاتی مانند درد و سوزش، ناراحتی در حین مقاربت می شود و گاهی اوقات می تواند با زخم و خونریزی در واژن همراه باشد.

با ما تا انتها مقاله درمان شلی و افتادگی و گشادی واژن همراه باشید.

درمان شلی و افتادگی و گشادی واژن با دستگاه هیگز

هنگامی که شلی و افتادگی و گشادی واژن رخ می دهد، در موارد خفیف تا متوسط، می توان از RF واژن با دستگاه هیگز استفاده کرد. این روش در چند جلسه و در فواصل ۱۰ تا ۱۵ روزه انجام می شود. در حین و بعد از درمان احساس درد نمی کنید. این روش دوره نقاهت ندارد و پس از آن نیازی به استراحت و منع رابطه جنسی نیست.

هیگز با کمک امواج رادیویی فرکانس انرژی انقباض و گرما ایجاد می کند و به همین دلیل تحریک حرارتی خون رسانی در لگن افزایش یافته و به جوان سازی و تولید سلول های فیبروبلاست جدید و افزایش قدرت کلاژن سازی کمک می کند. فعالیت بدنی و انقباض منظم عضلات لگن و به دلیل این انقباضات که شبیه فعالیت بدنی است، عضلات کف لگن و واژن بیشتر منقبض می شوند و واژن شل نمی شود.

درمان شلی و افتادگی و گشادی واژن

درمان شلی و افتادگی و گشادی واژن با لیزر مونالیزا

در موارد خفیف شلی و افتادگی و گشادی واژن می توان از لیزر مونالیزا استفاده کرد. اما این روش فقط در برخی افراد پاسخ مثبت دارد و برای همه قابل استفاده نیست. لیزر واژینال با تاثیر مناسب بر روی مخاط واژن باعث جوانسازی و بهبود ترشحات واژن می شود. این دستگاه در افراد مسن و در موارد خفیف افتادگی با نشت غیر ارادی ادرار قابل استفاده است. اما به طور کلی از امروز دستگاه هیگز و انجام ماساژ واژن تاثیر بیشتری در ایجاد فشار و رفع شلی و افتادگی واژن دارد.

هزینه درمان شلی واژن با لیزر مونالیزا

اکثر زنان در سراسر جهان در مقطعی از زندگی خود از شلی و افتادگی واژن رنج می برند. شلی و گشادی واژن نگران کننده است زیرا تجربه لذت جنسی و ارگاسم را برای زنان دشوار می کند. دلیل این امر کاهش اصطکاک بین واژن و آلت مردانه است و ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس در زنان شود. برای بازیابی اعتماد به نفس از دست رفته و لذت بردن از رابطه جنسی، استفاده از روش هایی برای رفع شلی و افتادگی واژن بسیار مهم است. در علم پزشکی لیزر مونالیزل به عنوان روشی غیر تهاجمی برای رفع شلی و افتادگی واژن معرفی شد.

پیشگیری از شلی و افتادگی واژن

برای جلوگیری از شلی و افتادگی واژن، عوامل خطر باید تا حد امکان کاهش یابد. رفع یبوست با استفاده از داروها و رژیم های غذایی، کاهش وزن در افراد بسیار چاق، پرهیز از ورزش با فشار زیاد بر عضلات کف لگن توصیه می شود. یک روش پیشگیری بسیار خوب، تمرینات منظم کگل است که عضلات کف لگن را تقویت می کند و بهترین زمان برای شروع آن از سنین پایین و قبل از بروز مشکلات است.

بهترین متخصص زنان و زایمان برای درمان شلی و افتادگی و گشادی واژن

ناحیه واژن به دلیل حساسیت عصبی حتما باید توسط پزشک متخصص و مجرب انجام شود. ویژگی های یک متخصص جراحی زیبایی زنان خوب شامل موارد زیر است:

  • مهارت و تخصص بالا در جراحی زیبایی زنان
  • تجربه گسترده در جراحی زیبایی
  • تسلط بر فناوری های روز و دستگاه های جدید
  • اخلاق حرفه ای و رازداری مشتری

حرف آخر

برای جلوگیری از شل شدن واژن در سن یائسگی، روش های گوناگونی وجود دارد اما جالب است بدانید که داشتن رابطه های جنسی منظم، می‌تواند عضلات کف لگن را قدرتمند نگه دارد و از گشادی و شلی آن جلوگیری کند.

از اینکه تا انتها مقاله درمان شلی و افتادگی و گشادی واژن با ما همراه بودید سپاس گزاریم. برای اخذ نوبت از دکتر عرفانه سلیمی از طریق راه های ارتباطی با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *