5 روش های جراحی زیبایی واژن

روش های جراحی زیبایی واژن
آنچه در این مقاله می خوانید

جراحی زیبایی واژن چیست؟

جراحی های زیبایی واژن به مجموعه جراحی هایی گفته می شود که در جهت زیباسازی ناحیه تناسلی خارجی خانم ها و رفع اشکالات و ترمیم عیب های ظاهری یا عملکردی هر قسمت انجام می شود. این اعمال جراحی در اصل مربوط به ژنیتالیای خارجی خانم ها است و ربطی به واژن ندارد. اما به صورت عامیانه به آن جراحی زیبایی واژن می گویند. واژن کانال بین سطح خارجی ناحیه تناسلی و دهانه رحم قرار گرفته و قسمتی است که در آن رابطه جنسی برقرار می شود.

جراحی های زیبایی در این ناحیه بر روی پوبیس (عانه)، لابیاهای بزرگ (که دو طرف ورودی واژن را مانند بالشتکی از چربی پوشانده اند)، لابیاهای مینور (لبه های پوستی پوشاننده ورودی واژن) و پرینه (پوست بین ورودی واژن و مقعد) انجام می شود. انواع جراحی هایی که روی این قسمت ها انجام می شود شامل کوچک کردن و ساکشن چربی پوبیس یا تزریق چربی در این ناحیه در بعضی افراد.

 

 

۱-جراحی زیبایی واژن؛ روش لابیاپلاستی

یکی از عمل های بسیار ساده و راحت که معمولا بیشتر زن ها برای زیباکردن واژن خود انجام می دهند، عمل لابیاپلاستی است که دکتر متخصص با برداشتن قسمت های اضافی پوستی به واژن ظاهری بهتر می بخشد .

در این جراحی لابیا مینورهای بزرگ شده، کوچکتر و متقارن می شوند و چین چروک های پوست و پوسته های اضافی برداشته می شوند. این جراحی می تواند همراه با هودکتومی یا برداشتن پوسته های اضافی کلاهک کلیتوریس انجام شود. این عمل به چندین روش قابل انجام دادن است، می تواند به وسیله لیزر مونالیزاتاچ یا جراحی با تیغ جراحی و یا ترکیب هردو انجام شود.

۲- جراحی زیبایی واژن؛ روش تزریق چربی

لابیا ماژوروپلاستی یا از بین بردن پوسته های اضافی و آویزان روی لابیاهای ماژور به علت آتروفی زیاد چربی در این ناحیه را لابیامینوروپلاستی که به صورت کلی لابیاپلاستی گفته می شود. برای اطلاعات بیشتر از روش” تزریق چربی به واژن” کلیک نمایید.

۳- جراحی زیبایی واژن؛ روش هودکتومی

عمل های تنگ کردن واژن که جزو عمل های زیبایی ناحیه خارجی تناسلی محسوب نمی شود. جراحی برداشتن اسکارهای پوستی روی پرینه که می تواند به دلیل برش اپی زیوتومی در زمان زایمان طبیعی به وجود آمده باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره “جراحی هودکتومی یا جراحی زیبایی کلیتوریس” کلیک نمایید.

 

۴- جراحی زیبایی واژن؛ روش لابیامینوروپلاستی

لابیامینوروپلاستی جراحی ترمیمی لابیاهای کوچک است. لابیاهای مینور دو لبه پوستی در دو طرف ورودی واژن است. در برخی افراد شاید به طور ژنتیکی این لبه های پوستی بزرگ و آویزان باشد. یا به دنبال تغییرات هورمونی در دوران بارداری، بعد از زایمان بزرگتر شود. بعضی اوقات هم به دلیل وجود اصطکاک زیاد در ناحیه بزرگتر، ضخیم و دارای چین و چروک می شود.

این حالت به دنبال ورزش هایی مانند دو، دوچرخه سواری، اسب سواری و یا رابطه جنسی زیاد و در بعضی اوقات خود ارضایی رخ میدهد. بزرگ بودن این لبه ها شاید فقط از نظر زیبایی نامطلوب باشد ولی در برخی افراد به غلت بزرگی شدید، امکان ایجاد عفونت پیاپی، خارش و سوزش لبه ها در هنگام رابطه جنسی یا موقع پوشیدن لباس های تنگ شود.

درد هنگام تماس طولانی و درد و سوزش و خارش در زمان راه رفتن زیاد و یا هنگام پوشیدن لباس زیر چسب، مایو، شلوارهای تنگ مشکلاتی هستند که در اثر لابیاهای مینور غیر طبیعی ایجاد می شود. جراحی لابیامینوروپلاستی روشی است که نه تنها به دلیل زیبایی، بلکه به علت های درمانی و جهت کمک به سلامت خانم ها انجام می شود.

 

۵- جراحی زیبایی واژن؛ روش لابیاماژور پلاستی

لابیاهای ماژور یا بزرگ، دو بالشتک چربی هستند که در دو طرف لابیاهای مینور قرار دارند. این بالشتک ها ناحیه ی بین لابیا مینور و کشاله ران را پوشانده اند.

در برخی افراد که به دنبال کاهش وزن شدید مثلا پس از بارداری هایی که فرد افزایش وزن زیادی داشته است یا به دنبال عمل های کوچک کردن معده در افراد خیلی چاق که بیمار کاهش وزن خیلی زیاد داشته، این بالشتک های چربی دچار آتروفی می شود.

میزان چربی زیرپوست خیلی کم می شود. پوست روی لابیاهای ماژور آویزان و چروک می شود. جراحی لابیاماژورپلاستی برای برداشتن این پوسته های اضافی انجام می شود.

این جراحی تکنیک خاصی دارد و مراقبت های پس از عمل در گرفتن نتیجه مطلوب بسیار تاثیرگذار است. این دو روش یعنی تزریق چربی و لابیاماژوروپلاستی هر دو در موارد آتروفی لابیا ماژور ها و کم شدن چربی آنها انجام می شود.

فرق انتخاب این روش ها بر اساس میزان شلی و افتادگی پوست لابیاماژور ها مشخص می شود بنابراین انتخاب نوع عمل برای هر فرد بعد از ویزیت و معاینه توسط متخصص زنان مشخص می شود. پس قبل از هر اقدامی برای این‌کار باید به متخصص زنان جهت مشاوره مراجعه کنید و درخواست انجام یک روش خاص نکنید. به دلیل اینکه انتخاب روش بر اساس وضیعت هر فرد متفاوت است.

 

 معرفی تکنیک جراحی زیبایی واژن

انتخاب روش مناسب برای عمل هر فرد بر عهده جراح زیبایی زنان است. شما پس از مراجعه جهت مشاوره و معاینه توسط پزشک، از نظر فرم لابیا بررسی می شوید، جراح بر اساس مشکل لابیا، ضخامت لابیا، وجود چین های پوستی اطراف کلیتوریس، بزرگی و افتادگی هود یا کلاهک (پوسته) روی کلیتوریس، نوع عمل را مشخص می کند.

تشخیص اینکه عمل زیبایی واژن (لابیاپلاستی) با لیزر امکان پذیر است یا خیر نیز پس از مشاوره مشخص می شود. گاها امکان جراحی با لیزر وجود ندارد و نتیجه مطلوب فقط با جراحی به وسیله تیغ و چاقوی جراحی امکان پذیر است.

۱- تکنیک تریم (Trim)

لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن در چند روش استفاده می شود و روش trim resection لبه ای از لابیا که بزرگتر است به اندازه مناسب برداشته می شود. قبل از هر عمل زیبایی، محل برش ها با مارکر مشخص شده و سپس جراحی می شود.

روش trim برای شخصی که لابیاها تا بالای کلیتوریس ادامه یافته یا پوسته ی کلیتوریس بزرگ دارد مناسب نیست و احتمال ایجاد penis formation وجود دارد در این حالت کلیتوریس برجسته تر از لابیا خواهد بود و برجستگی مشخص و بارزی پیدا می کند که به لحاظ زیبایی و عملکردی نتیجه ی نامطلوبی است. بنابراین این روش فقط در شخصی قابل انجام است که کلیتوریس بزرگی ندارد و لابیاها تا زیر بافت کلیتوریس امتداد ندارند.

 

۲- تکنیک وج (Wedge)

روش دیگر جراحی بصورت برداشتن گوه (wedge resection) است که یک بخش گوه ای از روی قسمت برجسته تر لابیا برداشته می شود. افرادی که کاندید این جراحی هستند معمولا لابیاهای بسیار بزرگ و آویزان دارند و لبه لابیا ضخیم بوده و تا روی کلیتوریس کشیده شده و ضخامت آن به حدی است که در صورت برداشتن پوسته یا کلاهک کلیتوریس همزمان، احتمال آسیب به اعصاب کلیتوریس وجود دارد بنابراین در این اشخاص، جراحی برای برداشتن بخش بزرگ و آویزان لابیا به صورت وج (wedge) انجام شده و سعی در ایجاد تناسب قسمت بالا و پایین ورودی واژن و کلیتوریس می شود. همراه با عمل لابیاپلاستی در بعضی شرایط نیاز به هودکتومی است.

اگر در این افراد فقط لابیاپلاستی انجام شود ناحیه فوقانی به علت بزرگی بافت کلاهک کلیتوریس، برجسته و نازیبا می شود و بنابراین حتما نیاز است این بخش هم جراحی و برداشته شود. هودکتومی، تکنیک جراحی خاصی دارد. این عمل با استفاده از لیزر ممکن نیست و نتیجه مطلوب زمانی به وجود می آید که جراحی از طریق برش با تیغ و چاقوی جراحی و بخیه زدن انجام شود.

این جراحی لزوما در کلینیک و اتاق عمل و با استفاده از بیهوشی یا بی حسی نخاعی از ناحیه کمر انجام می شود. قسمت دیگری که در جراحی لابیاپلاستی انجام می شود، لایه های پوستی اضافی در دو طرف لابیاهای مینور است که باید برداشته شوند. این پوسته ها اغلب با برداشتن با لیزر ممکن است ولی اگر ضخیم باشد، نیاز به استفاده از بخیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *