ویروس HPV؛ پیشگیری و درمان

ویروس HPV
آنچه در این مقاله می خوانید

بیش از ۳۰ گونه از ویروس HPV می تواند بر اندام تناسلی شما تأثیر بگذارد. این‌ها شامل اشکال بی ضرر HPV، مانند آنهایی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند، هستند. فقط برخی از انواع HPV پرخطر در نظر گرفته می شوند زیرا می توانند به سرطان دهانه رحم که چهارمین سرطان شایع در بین زنان می باشد منجر شوند. واکسن زدن علیه HPV و دریافت منظم پاپ اسمیر می تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

 

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

 
 

ویروس HPV یک ویروس رایج است که می تواند قسمت‌های مختلف بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. بیش از ۱۰۰ نوع HPV وجود دارد، از جمله سویه‌های HPV که باعث ایجاد زگیل در اندام تناسلی، دست‌ها، پاها، صورت و غیره می‌شوند. حدود ۳۰ گونه HPV می‌تواند بر اندام‌های تناسلی شما، از جمله واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی و کیسه بیضه شما را تحت تأثیر بگذارد.

HPV که دستگاه تناسلی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، یک عفونت مقاربتی (STI) است که از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. برخی از HPV گونه‌های HPV پرخطر هستند و می توانند منجر به سرطان مانند سرطان دهانه رحم شوند. تشخیص زودهنگام و درمان معمولاً می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

 

انواع ویروس HPV

بیش از ۱۰۰ نوع HPV وجود دارد. حدود ۶۰ نوع از ۱۰۰ نوع باعث ایجاد زگیل در نواحی مانند دست یا پا می شود. حدود ۴۰ مورد دیگر هنگام تماس جنسی وارد بدن می شوند. آنها به سمت غشاهای مخاطی بدن مانند لایه‌های مرطوب اطراف مقعد و اندام تناسلی کشیده می شوند. همه ۴۰ ویروس پاپیلومای انسانی که از راه جنسی منتقل می شوند باعث مشکلات سلامتی جدی نمی شوند.

سویه‌های پرخطر HPV شامل HPV 16 و ۱۸ هستند که باعث حدود ۷۰ درصد سرطان‌های دهانه رحم می شوند. سایر ویروس‌های پاپیلومای انسانی پرخطر عبارتند از ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲، ۵۸ و چند مورد دیگر.

سویه‌های کم خطر HPV مانند HPV 6 و ۱۱ باعث حدود ۹۰ درصد زگیل‌های تناسلی می شوند که به ندرت به سرطان تبدیل می شوند. این رشدها می توانند مانند برجستگی به نظر برسند. گاهی اوقات، آنها به شکل گل کلم هستند. زگیل‌ها می توانند هفته‌ها یا ماهها پس از رابطه جنسی با شریک آلوده ظاهر شوند.

سیستم ایمنی بدن شما معمولا عفونت‌های ویروس HPV را کنترل می‌کند تا باعث سرطان نشوند. عفونت‌های پرخطر ویروس HPV اگر ادامه ‌یابند، می‌توانند باعث سرطان، از جمله سرطان دهانه رحم در زنان شوند. زیرا گاهی اوقات عفونت‌های HPV با موفقیت توسط سیستم ایمنی کنترل نمی‌شوند. زمانی که عفونت پرخطر بیماری HPV برای سال‌ها ادامه یابد، می‌تواند منجر به تغییرات سلولی شود که در صورت عدم درمان، ممکن است در طول زمان بدتر شده و به سرطان تبدیل شود.

 
 

ویروس HPV چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

هر فردی در صورت داشتن رابطه جنسی یا تماس نزدیک پوست به پوست با شریک مبتلا به ویروس ممکن است به HPV مبتلا شود. به طور مشابه، هر فردی که به این ویروس مبتلا باشد، می‌تواند آن را در حین مقاربت، رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا سایر تماس‌های نزدیک تناسلی به شریک زندگی خود سرایت کند. در صورت داشتن موارد زیر احتمال ابتلا به ویروس HPV بیشتر است:

  • شرکای جنسی متعدد
  • رابطه جنسی در سنین پایین
  • شریک جنسی که شرکای زیادی داشته
 

پیشگیری از ویروس HPV

تنها راه پیشگیری از HPV پرهیز از رابطه جنسی بدون محافظ است. برای بسیاری از افراد، اهداف واقع بینانه تر شامل کاهش خطر ابتلا به HPV و پیشگیری از سرطان دهانه رحم و در عین حال لذت بردن از یک زندگی جنسی سالم است. شما می توانید خطر ابتلا به HPV را کاهش دهید اگر:

واکسن HPV را دریافت کنید. بهترین راه برای محافظت در برابر HPV این است که قبل از شروع فعالیت جنسی، واکسینه شوید. سه واکسن مورد تایید FDA برای جلوگیری از HPV وجود دارد که از سویه‌های HPV که باعث سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی می‌شوند جلوگیری می‌کند و برای همه افراد از سنین ۹ تا ۴۵ سال تأیید شده است.

 

ویروس HPV باعث چه سرطان‌هایی می شود؟

عفونت‌های طولانی‌مدت با ویروس‌های HPV پرخطر می‌توانند در قسمت‌هایی از بدن که HPV سلول‌ها را درگیر می‌کند، مانند دهانه رحم، اوروفارنکس (بخشی از گلو در پشت دهان، پشت حفره دهان که شامل این سلول‌ها نیز می‌شود، سرطان ایجاد کند. سرطان‌های مرتبط با HPV عبارتند از:

۱- سرطان دهانه رحم

تقریباً همه سرطان‌های دهانه رحم توسط HPV ایجاد می شوند. غربالگری معمول می‌تواند از اکثر سرطان‌های دهانه رحم با اجازه دادن به پزشکان مراقبت‌های بهداشتی برای یافتن و حذف سلول‌های پیش سرطانی قبل از تبدیل شدن به سرطان جلوگیری کند.

۲- سرطان‌های اوروفارنکس

بیشتر این سرطان‌ها که در گلو (معمولاً لوزه‌ها یا پشت زبان) ایجاد می‌شوند، توسط HPV ایجاد می‌شوند. تعداد موارد جدید هر سال در حال افزایش است و سرطان‌های دهان و حلق در حال حاضر شایع ترین سرطان مرتبط با HPV در ایالات متحده است.

۳- سرطان مقعد

بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های مقعد توسط HPV ایجاد می شود. تعداد موارد جدید و مرگ و میر ناشی از سرطان مقعد هر سال در حال افزایش است. سرطان مقعد در زنان تقریبا دو برابر مردان است.

۴- سرطان آلت تناسلی

بیشتر سرطان‌های آلت تناسلی (بیش از ۶۰٪) توسط HPV ایجاد می شود. در مورد اهمیت دریافت درمان‌های توصیه شده برای سرطان آلت تناسلی، یک نوع سرطان نادر، سعی کنید اطلاعات خود را بالا ببرید.

۵- سرطان واژن

بیشتر سرطان‌های واژن (۷۵%) توسط HPV ایجاد می شوند. در سراسر جهان، بار سرطان‌های مرتبط با HPV بسیار بیشتر است. HPVهای پرخطر باعث حدود ۵ درصد از سرطان‌ها در سراسر جهان می‌شوند، به طوری که تخمین زده می‌شود سالانه ۵۷۰۰۰۰ زن و ۶۰۰۰۰ مرد به سرطان مرتبط با HPV مبتلا می‌شوند. سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان‌ها و یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای با درآمد کم و متوسط است، جایی که آزمایش‌های غربالگری و درمان تغییرات اولیه سلول‌های دهانه رحم به آسانی در دسترس نیست.

 
 

انواع روش‌های درمانی ویروس HPV

ویروس HPV با زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده، ممکن است پس از چند سال بدون درمان نیز بهبود یابند ولی ویروس این زگیل همچنان در بدن باقیمانده و بعد از طی مدتی دوباره بازمی‌گردد. بنابراین هدف از درمان، کنترل علائم بیماری و جلوگیری از انتقال آن به دیگران است. روش‌های درمان زگیل تناسلی مردان و درمان زگیل تناسلی زنان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر دو باید با توجه به اندازه و محل دقیق زگیل‌ها یکی از درمان‌های رایج را انتخاب کنند. به طور خلاصه روش‌های درمان ویروس HPV که منجر به زگیل شده است به شرح زیر است:

۱- درمان زگیل با لیزر

این روش برای از بین بردن زگیل‌های تکی یا خوشه‌ای بسیار کاربردی است. بهترین درمان زگیل تناسلی با لیزر شامل تاباندن مستقیم پرتوهای فروسرخ بر روی زگیل‌ها می باشد، که برداشتن زگیل تناسلی و درمان آن به سرعت انجام می شود.. لیزر بیشتر برای درمان زگیل‌های بزرگتر ناحیه تناسلی کاربرد دارد، اما به علت سهولت نسبت به سایر روش‌ها، بیشتر مورد استقبال بیماران قرار می گیرد.

 
دکتر عرفانه سلیمی

دکتر عرفانه سلیمی، جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی – جراح زیبایی ناحیه ژنیتال

آدرس مطب: تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم، خیابان رحمانی ۱۸۸ شرقی، ساختمان ۱۰۷ طبقه دوم
ساعت های حضور در مطب: روزهای زوج ۱۶:۰۰ تا ۲۰:۰۰ | یکشنبه ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰

 

۲- کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل

با استفاده از ماده شیمیایی مخصوص، زگیل، منجمد شده و از بین خواهد رفت. اما برخی افراد پس از این روش، تجربه بازگشت زگیل را داشته‌اند.

۳- سوزاندن یا الکتروکوتر

این روش که یک روش جراحی معمولی است، برای از بین بردن زائده‌های گوشتی و نرم کاربرد دارد.  

۴- عمل جراحی زگیل تناسلی

جراحی زگیل اغلب برای زائده‌هایی که روی پوست قرار دارند کاربردی است. اگر زگیل داخل واژن یا مقعد دارید توصیه می‌شود از لیزر برای از بین بردن آن‌ها استفاده نمائید.

 

۵- درمان دارویی

برخی دارو‌ها و پمادها برای از بین بردن ویروس HPV استفاده می‌شوند که حتما باید توسط پزشک تجویز و توصیه گردد. بیشتر درباره انواع داروی درمان HPV و پماد زگیل تناسلی بخوانید.

   

سوالات متداول

۱- آیا وجود ویروس اچ پی وی در بدن همیشه با ظاهر شدن زگیل همراه است؟

خیر. در اکثر موارد این ویروس نشانه قابل توجهی ندارد. به همین دلیل استفاده از موانع فیزیکی برای رابطه جنسی و آزمایش پاپ اسمیر هر چند ماه یکبار پیشنهاد می شود.

  ۲- آیا می توان HPV را از انگشتان دست گرفت؟

بیماری اچ پی وی از طریق انگشتان نیز قابل انتقال است. یک بیمار یا شریک زندگی او شاید در اثر لمس یک ناحیه عفونی، ویروس HPV روی پوست انگشتان خود داشته باشد. از طرف دیگر، آنها ممکن است HPV در زیر ناخن خود داشته باشند.

  ۳- آیا روش قطعی برای درمان ویروس hpv وجود دارد؟

این ویروس قابلیت از بین رفتن ندارد بلکه فقط در بدن با بالا رفتن سیستم ایمنی ضعیف تر می شود. پس اگر به این عارضه مبتلا شدید، باید افراد اطرافتان این را بدانند.

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *