معرفی لیزر مونالیزا تاچ و کاربردهای آن

معرفی لیزر مونالیزا تاچ
آنچه در این مقاله می خوانید

استفاده از لیزر مونالیزا تاچ با تاثیرگذاری بسیار زیاد برای درمان انواع مشکلات، بیماری ها و روش های زیبایی زنان از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است. در حوزه پزشکی و زیبایی زنان، راه و روش های خیلی مختلف و متنوعی استفاده می شود و هر کدام تاثیرگذاری و نتایج خاص خود را دارند.

لیزر مونالیزا تاچ با داشتن کمترین میزان عوارض و بیشترین تاثیرگذاری، طرفداران زیادی دارد و به عنوان بهترین انتخاب برای اکثر پزشکان مورد توجه قرا می گیرد. در این مطلب با ما همراه باشید تا به موضوع لیزر مونالیزا تاچ بپردازیم.

 

 

لیزر مونالیزا چیست؟

دستگاه لیزر مونالیزا تاچ در درمان و زیبایی زنان، کاربردهای بسیار مختلفی دارد. خشکی واژن، کم شدن ترشحات و بیماری های کم شدن هورمون ها در اثر یائسگی، تکرر و بی اختیاری ادرار، رفع ضایعات زگیل تناسلی، درمان عفونت های واژن و… از جمله بیماری هایی هستند که استفاده از لیزر مونالیزا برای آنها خیلی کاربردی و خوب است.

اصولا لیزر مونالیزا، دستگاهی است که به هندپیس های متفاوتی تجهیز شده است و با عوض کردن این هندپیس ها می توان فرکانس ها و شدت اشعه های آن را تغییر داد. به همین علت نیز عملکرد دستگاه مناسب با نیاز بیمار، تغییر خواهد کرد.

 

 

مزایای دستگاه مونالیزا

مطلوب است که وقتی حرف از بهتر بودن روش لیزر مونالیزا نسبت به روش های درمانی دیگر می شود. ضروری باشد که مزیت های این روش را نیز بررسی کنیم. برای مثال باید بگوییم که لیزر مونالیزا نسبت به روش هایی مثل انواع جراحی ها، ایمن و غیر تهاجمی است.

در کنار این نیز لیزر مونالیزا به هیچ گونه بی هوشی و یا بی حسی نیاز نیست. این روش، عوارض جانبی زیادی ندارد و می تواند بیماری ها را در کمترین زمان درمان نماید. به غیر از موارد گفته شده، لیزر مونالیزا با درمان و بهبود مشکلات جنسی موجب بهتر شدن روابط زناشویی و به دنبال آن، افزایش اعتماد به نفس افراد می شود.

از دیگر مزیت های استفاده از لیزر مونالیزا می توان به هزینه بسیار پایین آن در مقایسه با جراحی ها، عدم نیاز به دوران پس از درمان و استراحت چندان، تنظیم PH و ترشحات واژن، کاهش احتمال عفونت های واژینال و… اشاره کرد.

 

کاربرد لیزر مونالیزا تاچ

 

کاربردهای لیزر مونالیزا تاچ

لیزر مونالیزا تاچ می تواند در شرایط و موقعیت های متفاوتی به کار گرفته شود. این روش معمولا بهترین انتخاب در مقابل روش های دارویی، جراحی و… به حساب می آید و به همین علت در تعداد زیادی از شرایط، توسط پزشکان تجویز می شود. از کاربردهای لیزر مونالیزا تاچ برای خانم ها می توان به لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن)، تنگ کردن واژن، روشن سازی واژن، جوانسازی واژن، درمان و بهبود علائم یائسگی، درمان خارش واژن، درمان عفونت مکرر قارچی، درمان خشکی واژن، درمان اتروفی واژن، درمان بی اختیاری ادراری، درمان دردهای مکرر در رابطه جنسی، درمان افتادگی رحم، درمان زگیل تناسلی، درمان ترک های بارداری و… اشاره کرد.

این روش می تواند با تابش اشعه به دیواره های واژن، کلاژن سازی را زیاد کرده و افزایش جریان خون را نیز به همراه داشته باشد. به همین علت هم هست که خیلی از مشکلات ناحیه واژن را می توان با این روش بهبود بخشید.

۱- لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا

استفاده از لیزر در لابیاپلاستی در سالهای اخیر بسیار زیاد شده است. در لابیاپلاستی با استفاده از لیزر مونالیزا سری دستگاه یا هندپیس دستگاه که استفاده می شود با هندپیس پوستی جهت روشن سازی یا پروب واژینال که برای خشکی یا عفونت استفاده می شود متفاوت است. در لیزر لابیا هندپیس جراحی داریم که برش در سطح پوست ایجاد می کند. تفاوت برشی که با لیزر زده می شود با برش تیغ جراحی این است که برشی لیزر، لبه های صاف تر و یکدستی دارد.

بیشتر اوقات نیاز به بخیه نیست به علت اینکه لیزر همزمان با برش، مقطع رگ ها را هم می بندد و لخته های ظریف در سطح عروق ایجاد می کند. البته در بعضی موارد که لابیاها ضخیم باشد و لبه های برش فاصله ی زیادی از هم داشته باشد بهتر است برای ترمیم هر چه سریعتر از یک تا دو بخیه استفاده شود. که این بخیه ها تاثیر منفی در نتیجه کار از نظر زیبایی ندارند. ولی برشی که با تیغ جراحی زده می شود به دلیل اینکه مانند لیزر همزمان با عروق بسته نمی شود حتما نیاز به بخیه در سر تا سر طول برش دارد و این تعداد بخیه ها می تواند سبب ناهموار شدن لبه های زخم شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله “عمل لابیاپلاستی با لیزر” مراجعه کنید.

 

۲- درمان زگیل تناسلی با لیزر مونالیزا

از لیزر مونالیزا تاچ می توان برای درمان زگیل تناسلی استفاده کرد. زگیل تناسلی زنان از آن دسته مشکلاتی است که درمان آن برای خیلی از افراد بسیار سخت و کلافه کننده است. با این حال می توان با کمک لیزر مونالیزا به عنوان یک روش مطمئن و موثر به درمان این مشکل پرداخت.

معمولا میزان عود زگیل های تناسلی بعد از انجام لیزر مونالیزا به حداقل می رسد. این روش بدون هیچ گونه خون ریزی و دردی انجام می گیرد و در طی آن می توان با کمک دستگاه مکنده، بخارات برگرفته از لیزر را فیلتر کرده و از فضای اتاق پاک کرد. با این کار احتمال ورود ضایعات زگیل به حلق و حنجره به حداقل می رسد.

 

۳- سفید کردن واژن با لیزر مونالیزا

یکی از شایع ترین روش های زیبایی زنان، زیبایی ناحیه ژنیتال می باشد. بسیاری از خانم ها مشکلات تیرگی این ناحیه را دارند که باعث کاهش اعتماد به نفس آن ها می شود. سفید کردن واژن با لیزر یکی از بهترین و موثرترین راه های رفع این مشکل است.

 

۴- درمان خارش واژن با لیزر مونالیزا تاچ

تعداد زیادی از خانم ها پس از یائسگی دچار گر گرفتگی و تعریق زیادی می شوند. در کنار این سوزش، خارش و خشک شدن واژن نیز مسائل دیگری هستند که غالبا خانم های یائسه را درگیر خود می کنند. این موضوع به نوبه خود می تواند تاثیرات بسیار بدی را در روابط جنسی آنها به دنبال داشته باشد. در چنین شرایطی استفاده از لیزر مونالیزا، بسیار کاربردی بوده و می تواند این معضل ها را به طور کامل درمان نماید.

 

۵- تنگ کردن واژن با لیزر مونالیزا تاچ

تقریبا می توان گفت که استفاده از لیزر مونالیزا برای تنگ کردن واژن، نتایج خوب بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. این نوع روش هیچ گونه خون ریزی و عوارض بی هوشی ندارد و به استراحت زیادی نیاز نخواهد داشت. فقط کافی است که در طی سه جلسه به مدت ۱۰ دقیقه برای انجام لیزر به دکتر مراجعه کنید و سپس شاهد نتایج بسیار خوب آن باشید. تنگ کردن واژن با لیزر مونالیزا می تواند نسبت به وضعیت افراد متفاوت، ماندگاری متفاوتی داشته باشد. با این وجود لازم است که افراد به طور میانگین بین هر ۱۰ تا ۱۵ ماه یک بار برای یک جلسه لیزر مراجعه کنند.

 

۶- درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا

استفاده از لیزر مونالیزا برای آن دسته از افرادی که برای درمان خشکی واژن خود تمایلی به استفاده هورمون و یا سایر روش ها ندارند، انتخاب بسیار خوبی به شمار می آید. در این روش، اشعه لیزر وارد بافت دیواره واژن می شود و سلول ها را برای ساخت کلاژن و همین طور الاستین تحریک می کند. به همین علت نیز خاصیت کشسانی دیواره واژن را زیاد خواهد کرد.

به غیر از مورد گفته شده میزان خون رسانی بافت واژن بیشتر شده و لغزندگی و رطوبت دیواره ها نیز زیاد می شود. به همین علت هم هست که دیگر خشکی واژن نخواهید داشت. این روش با توجه به موقعیت فرد طی چند جلسه، آن هم به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه انجام می شود.

 

۷- درمان شل شدگی واژن با لیزر مونالیزا تاچ

این روش با تحریک پوشش سطحی و بافت همبند می تواند ضخامت و مایع بافتی ناحیه تناسلی را زیاد کند و در نتیجه جوان سازی این ناحیه را به همراه داشته باشد. به همین علت نیز استفاده از لیزر مونالیزا را می توان روش کاربردی و موثر برای درمان شل شدگی واژن دانست. این روش نسبت به دیگر روش های درمانی، ماندگاری به نسبت بیشتری دارد و تنها یک سال بعد نیز می توان برای تمدید آن اقدام کرد.

 

۸- درمان بی اختیاری ادرار با لیزر مونالیزا

به وجود آمدن تغییراتی در سیستم مجاری ادراری را می توان از موارد عوارض یائسگی دانست. به همین علت نیز عموما تعداد زیادی از خانم ها پس از یائسگی دچار مشکلاتی مثل بی اختیاری، تکرر و یا حتی سوزش ادرار می شوند. در همچنین وضعیتی استفاده از لیزر مونالیزا می تواند انتخاب بسیار مناسبی به حساب آید.

این روش با تاثیرگذاری بر روی بافت های داخلی واژن می تواند تحریک کلاژن سازی را به همراه داشته باشد و بافت ها را از این طریق، تغذیه نماید. با این روش، بافت های تحلیل رفته دوباره بازسازی می شوند و می توانند به روند عادی و طبیعی خود برگردند.

 

 

عوارض استفاده از لیزر مونالیزا

از مونالیزا تاچ به نسبت سایر روش های درمانی، عوارض به نسبت کمتری دارند. این روش به عنوان یک درمان سریع و سرپایی مورد توجه قرار می گیرد و عوارض آن را می توان در قرمز شدن، تورم و یا التهاب های سطحی خلاصه کرد. تمامی این عوارض نیز معمولا بسیار خفیف و کم هستند و می توانند در طول یک یا دو روز بعد از انجام لیزر به مراتب بهبود پیدا کنند.

 

 

مراقبتهای پس از درمان با لیزر

  • معمولا پس از درمان، احساس سوزش و تورم در ناحیه واژن خود خواهید داشت. این موارد تا حداکثر دو روز پس از درمان رفع خواهند شد.
  • تا سه روز از داشتن رابطه جنسی با همسر خود خودداری کنید.
  • بلافاصله بعد از لیزر، امکان بارگشت به فعالیتهای روزانه وجود دارد. با این حال تا دو روز از انجام فعالیتهای سنگین خودداری کنید.
  • بسته به مورد شما، پزشکتان توصیه های پزشکی را جهت تکمیل درمان، ارائه خواهد کرد. به توصیه های پزشک خود عمل کنید.

 

 

چه کسانی نمی توانند از لیزر مونالیزا تاچ استفاده کنند؟

  • زنانی که عفونت واژینال دارند نباید از این روش درمانی کمک بگیرند. زیرا ابتدا باید عفونت واژن خود را درمان کنند سپس برای سایر اقدامات درمانی و زیبایی از این لیزر استفاده کنند.
  • زنانی که در نواحی واژینال و رحمی جراحی انجام داده اند حتما باید دوره ی بهبودی را پشت سر بگذارند سپس برای انجام لیزر اقدام کنند.
  • زنانی که افتادگی های شدید را در نواحی رحمی خود تجربه می کنند جز ان دسته از افراد هستند که انجام لیزر برایشان ممنوع است.
  • زنانی که تحت ازمایش پاپ اسمیر قرار گرفتند و وضعیت مشکوکی از آن ها گزارش شده است تا زمانی که وضعیت به درستی تعیین نشود اجازه ندارند از این روش استفاده کنند.
  • زنانی که سرطان دهانه رحم دارند نمی توانند از این روش استفاده کنند.

 

 

جمع بندی نهایی

برترین و بهترین تکنولوژی در علم پزشکی زنان هم اکنون لیزرها و در راس آنها لیزر مونالیزا تاچ است. این دستگاه در ابتدا خاص لیزرهای واژینال طراحی شد ولی به تدریج در دامنه گسترده تری مورد استفاده قرار گرفت.

لیزر مونالیزاتاچ در حوزه زنان کاربردهای درمانی و زیبایی مختلفی دارد. مهمترین کاربرد درمانی لیزر واژینال، درمان خشکی و کم شدن ترشحات در اثر بالا رفتن سن و کاهش هورمون ها در دوران یائسگی ایجاد می شود. این خشکی سبب سوزش ناحیه ژنیتال، درد و سوزش هنگام نزدیکی، تکرر ادرار و بی اختیاری ادرار حین عطسه و سرفه یا قبل از رسیدن به دستشویی می شود. در افرادی که با درمان های هورمونی خشکی برطرف نشود و یا اجازه مصرف هورمون در فرد نداشته باشیم، لیزر مونالیزاتاچ  کمک زیادی می کند و حدود ۹۰-۸۰ درصد بهبودی ایجاد می شود. در اصل جوانسازی مخاط واژن و مخاط اطراف مجرای ادرار با استفاده از لیزر بهترین و نوین ترین شیوه درمان در موارد خشکی واژن است.

کاربرد دیگر درمانی لیزر، رفع ضایعات زگیل تناسلی در یک جلسه و با احتمال عود بسیار کمتر نسبت به سایر روش ها است.در واقع لیزر بهترین روز درمان زگیل تناسلی است. لیزر مونالیزاتاچ همچنین در درمان عفونتهای مکرر واژن استفاده میشود.خصوصا در مواردی که به داروهای مختلف ،مقاوم بوده اند، نتایج خیلی خوبی به همراه داشته است.

اصلی ترین کاربرد زیبایی دستگاه مونالیزاتاچ ، انجام لابیاپلاستی با لیزر است که باعث می شود برش های منظم تر و دقیق تری ایجاد شود، جراحی سریع تر باشد، جراحی با حداقل بخیه نسبت به روش جراحی با تیغ جراحی انجام شود.

از لیزر برای رفع تیرگی پوست ناحیه تناسلی و همین طور رفع استریای شکم یا خطوط پوستی ناشی از بارداری استفاده می شود. این روش ها در چندین جلسه انجام می شود و تا حد قابل قبولی تیرگی واژن و شدت و وسعت خطوط استریا را کم می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *