ترمیم پرده بکارت (دوخت بکارت)

ترمیم پرده بکارت
آنچه در این مقاله می خوانید

عمل‌های هایمنوپلاستی یا ترمیم بکارت ازجمله عمل‌های جراحی است که توسط پزشک متخصص زنان صورت می‌گیرد. در این عمل پرده غشایی که در دهانه واژن قرار داشته و به آن‌ هایمن یا پرده بکارت می‌گویند، طوری جراحی می‌شود که فرد پس از برقراری رابطه جنسی خونریزی داشته باشد. این موضوع برای برخی از خانواده‌های سنتی اهمیت زیادی دارد و همین امر موجب شده تا بانوانی که به هر دلیلی پرده بکارتشان آسیب دیده است، متقاضی عمل‌های هایمنوپلاستی باشند.

 

دکتر عرفانه سلیمی

دکتر عرفانه سلیمی، جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی – جراح زیبایی ناحیه ژنیتال

آدرس مطب: تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم، خیابان رحمانی ۱۸۸ شرقی، ساختمان ۱۰۷ طبقه دوم
ساعت های حضور در مطب: روزهای زوج ۱۶:۰۰ تا ۲۰:۰۰ | یکشنبه ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰

 

پرده بکارت و انواع آن

هایمن (hymen) یا پرده بکارت نوعی غشای چین‌خورده است که در قسمت ابتدایی ورودی واژن وجود دارد. منشا این پرده برخی ساختارهای جنینی است.

پرده بکارت در خانم‌ها اشکال مختلفی دارد و ممکن است به شکل دندانه‌دار، دوتکه، هلالی، حلقوی، دیواره‌دار، مشبک، نیمه مسدود یا حتی یک پرده یک‌دست و بدون منفذ باشد. نکته مهم این است که ‌هایمن در برخی از افراد از زمان جنینی شکل نمی‌گیرد؛ بنابراین این پرده لزوما در همه خانم‌ها وجود ندارد.

 

انواع پرده بکارت

 

عوامل موثر در پارگی پرده بکارت

برخلاف تصور عموم، عوامل بسیار زیادی علاوه بر رابطه جنسی هستند که می‌توانند باعث پارگی و آسیب پرده بکارت شوند. از این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرار دادن اجسام خارجی در واژن (مانند قرار دادن تامپون، قرار دادن اجسامی به منظور خودارضایی و …)
 • انجام عمل جراحی در لگن
 • وارد شدن ضربه سنگین به واژن در اثر تصادف یا حوادث دیگر
 • تجاوز جنسی

با این حال پارگی پرده بکارت در اثر رابطه جنسی همراه با دخول شایع‌ترین علت است و به‌دلیل ظریف بودن این پرده، حتی کوچک‌ترین دخول هم ممکن است به آن آسیب بزند. لازم به‌ ذکر است که ورزش‌هایی مانند اسب‌سواری، شنا، پرش و رقص باعث پارگی ‌هایمن نمی‌شود.

 

راه‌های ترمیم پرده بکارت

 1. شیاف پرده بکارت: کپسول یا شیاف بکارت نوعی کپسول چینی است که محتوی مایعی قرمز رنگ است و زمانی که فرد قصد برقراری رابطه جنسی داشته باشد آن را درون واژن قرار می‌دهد. دیواره این کپسول پس از دخول پاره می‌شود و مایع آن مانند خون پاره شدن بکارت بیرون می‌ریزد. البته این روش کمی حالت مصنوعی در واژن ایجاد می‌کند و از قطعیت چندانی برخوردار نیست.
 2. داروهای گیاهی: درواقع ترمیم بکارت با روش‌های گیاهی امکان‌پذیر نیست و به این شیوه تنها می‌توان عضلات واژن را سفت کرد تا حالت طبیعی به خود بگیرد. گیاهانی مانند آلوئه‌ورا، انگور و پیوراریا میریفیکا در افزایش خاصیت کشسانی واژن موثر هستند.
 3. عمل جراحی ترمیم پرده بکارت (هایمنوپلاستی): این روش از دیگر روش‌های ترمیم بکارت تاثیر بیشتری داشته و اطمینان‌بخش‌تر است.

 

جراحی ترمیم پرده بکارت

عمل ترمیم پرده بکارت

در عمل‌ هایمنوپلاستی یا همان ترمیم پرده بکارت از بخش‌های باقی‌مانده ‌هایمن یا بافت موجود در دهانه واژن برای بازسازی بکارت استفاده می‌شود. براساس نوع پرده و میزان آسیب به آن، پزشک یکی از روش‌های زیر را برای ترمیم‌ هایمن انتخاب خواهد کرد:

 1. هایمنوپلاستی بااستفاده از بقایای پرده بکارت (STID): در این روش پرده بکارت شخص به طور کامل از بین نرفته و بقایای آن در دهانه واژن وجود دارد؛ به همین دلیل پزشک با دوختن لبه این بقایا به یکدیگر و دیواره واژن،‌ هایمن را ترمیم می‌کند. این روش نیاز به زمان زیادی ندارد و حداکثر ۴۵ دقیقه وقت می‌برد؛ همچنین در آن بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار نگرفته و پس از چند روز می‌تواند به زندگی عادی خود برگردد.
 2. هایمنوپلاستی بااستفاده از بافت واژن (کاشت پرده بکارت): در برخی از افراد پارگی‌هایمن به قدری است که بقایایی از آن باقی نمانده است. در این موارد پزشک مقداری از بافت دیواره واژن را می‌کشد و با بخیه زدن آن پرده بکارت را ایجاد می‌کند. این عمل جراحی ممکن است تا ۲ ساعت هم طول بکشد و بنا به صلاحدید پزشک، بیمار تحت بیهوشی کامل قرار بگیرد. دوره نقاهت این نوع‌ هایمنوپلاستی از چند روز تا چند ماه متغیر است.
 3. آلوپلنت (Alloplant): در آلوپلنت پزشک ماده‌ای را درون واژن بیمار قرار می‌دهد که عملکردی شبیه به ‌هایمن دارد. این روش به‌صورت موقتی عمل می‌کند و پس از مدتی اثر آن از بین می‌رود.
 4. ترمیم بکارت با لیزر: در عمل ترمیم بکارت ممکن است پزشک به‌جای استفاده نخ بخیه، از دستگاه لیزر برای پیوند بافت‌ها استفاده کند؛ در این صورت بیمار دچار عوارض پس از بخیه زدن نخواهد شد. البته از لیزر برای از بین بردن اسکار محل جراحی و طبیعی‌تر نشان دادن پرده ترمیم‌شده نیز استفاده می‌شود.

 

بیشتر بدانید >> عمل لابیاپلاستی

 

مزایای عمل ترمیم بکارت

عمل جراحی ‌هایمنوپلاستی نسبت به دیگر روش‌های ترمیم بکارت موثرتر عمل می‌کند و قطعیت بیشتری دارد. این روش برای انواع ‌هایمن مناسب بوده و به‌دلیل این که بیمار در حین عمل تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی است، دردی ندارد. در عمل ترمیم بکارت اغلب از نخ‌های قابل جذب برای بخیه زدن استفاده می‌شود تا نیازی به کشیدن آن نباشد. این جراحی به‌صورت سرپایی انجام شده و احتیاجی به بستری کردن بیمار نیست.

 

مراقبت‌های پس از عمل ‌هایمنوپلاستی

 • از انجام فعالیت‌هایی که ممکن است به واژن فشار آورده و پرده بکارت را دچار آسیب کند (مانند ورزش‌های سنگین، برقراری رابطه جنسی، گذاشتن تامپون و …) پرهیز کنید.
 • در روزهای اول بعد از عمل به حالت تکیه‌داده بنشینید و از نشستن کامل خودداری کنید.
 • داروهایی که پزشکتان برای شما تجویز کرده است را در زمان مناسب مصرف کنید.
 • از شستن واژن تا یک روز بعد از عمل ‌هایمنوپلاستی بپرهیزید. در روزهای بعدی نیز پس از شستشو، بااستفاده از سشوار این ناحیه را خشک کنید.
 • برای انجام تست پاپ‌اسمیر بعد از ترمیم بکارت، با پزشک خود مشورت کنید.
 • غذاهای فیبردار و با آب فراوان بخورید.
 • برای جلوگیری از پاره‌ شدن بخیه‌ها، تا چند روز پس از عمل به‌شکل نشسته دستشویی نکنید.
 • در صورتی که ممکن است دچار عفونت شوید، با مشورت پزشک خود آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.

 

عوارض عمل ترمیم بکارت

بیمار پس از عمل‌ هایمنوپلاستی ممکن است با عوارض زیر مواجه شود:

 • سرگیجه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد شدید در ناحیه تناسلی که ممکن است با مصرف مسکن هم برطرف نشود
 • خونریزی
 • مشاهده ترشحات
 • ملتهب شدن ناحیه جراحی
 • عفونت در ناحیه واژن
 • تب
 • تنگی نفس

درصورتی که این عوارض بیش از حد معمول طول کشید یا شدت آن به مرور زمان کاهش نیافت، با پزشک خود مشورت کنید.

 

ویژگی‌های دکتر خوب برای ترمیم بکارت

 • تجربه و مهارت بالا مهم‌ترین ویژگی جراح‌ هایمنوپلاستی است.
 • فردی که برای ترمیم پرده بکارت خود انتخاب می‌کنید، باید تخصص جراحی زیبایی زنان را داشته و با روش‌های نوین آشنا باشد.
 • عمل ترمیم ‌هایمن نیاز به دقت و ظرافت بالایی دارد؛ به همین دلیل جراح باید فردی دقیق و ریزبین باشد تا عمل را به بهترین شکل ممکن پیش ببرد.
 • پزشک باید با صبر و شکیبایی به حرف‌های بیمار گوش داده و از شرایط او کاملا آگاه باشد تا بتواند درباره شیوه جراحی و درمان‌های لازم تصمیمات مناسبی بگیرد.
 • بهتر است پزشک در عمل دوخت پرده بکارت از تجهیزات پیشرفته و جدید استفاده کند تا خطای کمتری در حین جراحی رخ دهد.

 

زمان مناسب برای ترمیم پرده بکارت

یکی از مزیت‌های مهم عمل ‌هایمنوپلاستی محدود نبودن زمان آن است. درواقع حتی پس از گذشت چند سال از پارگی پرده بکارت، می‌توان برای انجام این عمل جراحی به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد.

البته نکته‌ای که درباره این موضوع وجود دارد، این است که میزان موفقیت و رضایت از نتیجه عمل در بیمارانی که مدت کمی از پارگی ‌هایمنشان تحت جراحی قرار گرفته‌اند، بیشتر است؛ همچنین این افراد پس از ترمیم با عوارض جانبی کمتری مواجه می‌شوند.

 

آیا پرده بکارت ترمیم‌ شده قابل تشخیص است؟

پرده بکارتی که با عمل ‌هایمنوپلاستی ترمیم شده باشد، در بیشتر موارد توسط ماما یا پزشک متخصص زنان به‌راحتی قابل تشخیص است؛ اما در حالت عادی به مهارت جراح، روش جراحی، نوع نخ بخیه، استفاده یا عدم استفاده از لیزر و میزان اسکاری است که در محل جراحی باقی‌مانده بستگی دارد. انجام صحیح مراقبت‌های بعد از‌ هایمنوپلاستی و عمل به توصیه‌های پزشک نیز در ترمیم طبیعی پرده بکارت موثر است.

 

 

سخن پایانی

هایمنوپلاستی درصورتی که توسط پزشکی حاذق انجام شود، بهترین شیوه ترمیم پرده بکارت محسوب می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این عمل یا دیگر خدمات زیبایی زنان با مطب دکتر عرفانه سلیمی تماس بگیرید.

دکتر عرفانه سلیمی

دکتر عرفانه سلیمی، جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی – جراح زیبایی ناحیه ژنیتال

آدرس مطب: تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم، خیابان رحمانی ۱۸۸ شرقی، ساختمان ۱۰۷ طبقه دوم
ساعت های حضور در مطب: روزهای زوج ۱۶:۰۰ تا ۲۰:۰۰ | یکشنبه ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰

 

سوالات متداول

 1. قبل از عمل ترمیم بکارت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ این جراحی باید حداقل دو هفته قبل از زمان عادت ماهانه باشد. بیمار قبل از عمل باید موضع را شیو کند؛ زیرا موهای زائد ممکن است باعث عفونت یا اختلال در روند جراحی شوند. فرد متقاضی ترمیم بکارت نباید عفونت‌های ادراری یا واژینال داشته باشد.
 2. هزینه ترمیم بکارت چقدر است؟ مقدار هزینه عمل ‌هایمنوپلاستی بستگی به شرایط بیمار و شیوه جراحی دارد؛ به همین دلیل نمی‌توانیم قیمت ثابتی برای آن درنظر بگیریم.
 3. آیا انجام عمل ترمیم پرده بکارت قانونی است؟ تنها در مواردی که پارگی پرده بکارت به دلایلی مانند تجاوز و عمل جراحی لگنی ایجاد شده باشد، پزشکی قانونی مجوز این عمل را به فرد می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *