عمل لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن

عمل زیبایی واژن
آنچه در این مقاله می خوانید

عمل لابیاپلاستی، یکی از عمل های بسیار ساده و راحت که معمولا بیشتر زن ها برای زیباکردن واژن خود انجام می دهند، که دکتر متخصص با برداشتن قسمت های اضافی پوستی به واژن ظاهری بهتر می بخشد .

 

 

عمل لابیاپلاستی چیست؟

در این جراحی لابیا مینورهای بزرگ شده، کوچکتر و متقارن می شوند و چین چروک های پوست و پوسته های اضافی برداشته می شوند. این جراحی می تواند همراه با هودکتومی یا برداشتن پوسته های اضافی کلاهک کلیتوریس انجام شود. این عمل به چندین روش قابل انجام دادن است، می تواند به وسیله لیزر مونالیزاتاچ یا جراحی با تیغ جراحی و یا ترکیب هردو انجام شود.

مدل یا شکل و سایز و ضخامت لابیاها در افراد متفاوت تعیین کننده روش و نوع جراحی است پس عمل لابیاپلاستی با لیزر در تمام افراد قابل انجام نیست ولی اگر افرادی متقاضی استفاده از لیزر شوند، برش ها نسبت به روش عمل با تیغ، صاف تر و طبیعی تری خواهند داشت و اگر نیاز به بخیه هم باشید با تعداد کم و فقط در حد یک تا دو بخیه خواهد بود. و نتایج بهتری خواهد داشت. البته تمام این موارد به مهارت، تجربه، وقت و تکنیک نوع جراح بستگی دارد.

 

آناتومی لابیا

لابیا ماژور یا لابیای بیرونی، دو لایه پوستی است که از استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. لابیاهای بزرگ وظیفه پوشش دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مثل دهانه واژن، لابیا مینور و کلیتوریس را به عهده دارد.

لابیا مینور یا لابیای داخلی، لبه هایی هست که در ورودی دهانه واژن قرار دارند که بین لابیاهای ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه و ضخامت در بین خانم ها مختلف است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.

 

دلیل ایجاد لابیای بزرگ یا لابیای نامتقارن چیست؟

عمومی ترین دلیل ایجاد لابیای بزرگ، ژنتیک است. البته بارداری و زایمان، تغییرات و اختلالات هورمونی، تماس جنسی مکرر و ورزش های حرفه ای که سبب اصطکاک زیادی در ناحیه ی واژینال دارند هم می تواند از دلیل های لابیاهای بزرگ باشد. لابیاهای بزرگ ممکن است فقط از نظر زیبایی و اعتماد به نفس در رابطه با شریک جنسی ،برای فرد نامطلوب باشد ولی در بیشتر موارد افراد به دلیل ناراحتی هنگام پوشیدن لباس های چسب، درد و سوزش در ناحیه حین رابطه جنسی، درد هنگام انجام ورزش هایی مثل دوچرخه سواری ، دویدن یا سوارکاری و همینطور عفونت، جهت انجام عمل لابیاپلاستی مراجعه می کنند.

 

دکتر عرفانه سلیمی

دکتر عرفانه سلیمی، جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی – جراح زیبایی ناحیه ژنیتال

آدرس مطب: تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم، خیابان رحمانی ۱۸۸ شرقی، ساختمان ۱۰۷ طبقه دوم
ساعت های حضور در مطب: روزهای زوج ۱۶:۰۰ تا ۲۰:۰۰ | یکشنبه ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰

 

معرفی انواع لابیاها

از نظر آناتومیک دو لابیای مینور و ماژور در ناحیه تناسلی خارجی بانوان وجود دارد که در قشنگی واژن تاثیر زیادی دارند. لابیاهای مینور دو لبه پوستی هستند که بلافاصله در اطراف ورودی واژن قرار دارند. شکل این لابیاها در افراد مختلف متفاوت است.

شاید بزرگ یا کوچک، ضخیم یا نازک و تیره یا روشن باشند. فرم مثلثی یا هلالی داشته باشند. از زیر کلیتوریس شروع شده باشند یا تا بالای کلیتوریس ادامه داشته باشند. و به پوسته پوشاننده کلیتوریس متصل شده باشند. که تمام این موارد در زیبایی واژن تاثیرگذار هستند.

همچنین بزرگی لابیاهای مینور می تواند در مستعد کردن شخص به عفونت، احساس درد و سوزش در حین رابطه جنسی یا ورزش هایی مثل اسب سواری، دوچرخه سواری و دویدن، راه رفتن طولانی، استفاده از لباس های زیر چسب و شلوار های چسبان و نیز خارش در ناحیه تاثیر گذار باشند.

لابیاهای ماژور، دو تا بالشتک چربی هستند که میان لابیاهای مینور و کشاله ران قرار گرفته اند. این بافت ها اثر محافظتی در موارد ضربه به واژن دارند. از ورود میکروب ها به واژن تا حد زیادی جلوگیری می کنند. این بافت ها در بعضی افراد بزرگتر و در بعضی کوچکتر هستند. معمولا خانم های لاغر لابیا ماژور کوچکتر و افراد چاق لابیا ماژور بزرگتری دارند.

لابیا ماژور اثر پوشاننده بر روی لابیاهای مینور و ورودی واژن هم دارند و در مواردی که لابیاهای مینور مقدار کمی بزرگ باشد این اثر پوشاننده به زیبایی و همینطور بهبود کارکرد فرد و پیشگیری از درد و خارش و سوزش حین ورزش، راه رفتن و دویدن، پوشیدن لباسهای زیر و شلوار تنگ یا مایو کمک می کند.

گاهی لازم است لابیاهای ماژور کوچکتر شوند و گاهی لازم است بزرگتر باشند تا نتیجه اقدامات زیبایی واژن بهتر باشد. در موارد خیلی کوچک ممکن است اگر لابیاهای مینور برجسته باشند، در لباس چسب لابیاهای کوچک مشخص باشد. از طرف دیگر در مواردی که لابیاهای ماژور خیلی بزرگ باشند (این حالت اغلب در افرادی که چاق هستند وجود دارد) شاید برجستگی زیادی هنگام پوشیدن شلوار تنگ یا مایو دیده شود و این برای خود فرد آزاردهنده باشد.

پس در هر دوی این موارد نیاز است که جراحی زیبایی انجام شود و این جراحی همانگونه که قبلا شرح داده شد شامل دو روش لابیاماژور پلاستی و یا تزریق چربی است که برای هر شخص بعد مشاوره با پزشک تعیین می شود.

 

عمل لابیاپلاستی

 

مزیت های انجام عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی چیست؟

انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی دارای مزایای زیادی است که بعضی از آنها عبارت است از:

 1.  ایجاد زیبایی در ناحیه بیرونی اندام تناسلی خانم ها
 2.  زیاد شدن عزت و اعتماد به نفس در رابطه جنسی
 3.  بهتر شدن عملکرد میل جنسی در حین رابطه در زنان
 4.  رفع کردن هر گونه مشکل و عارضه که می تواند در موقع لباس پوشیدن مخصوصا اگر لباس ها تنگ باشند، ایجاد کند.
 5.  از بین بردن چین و چروک هایی که در دستگاه تناسلی زنان وجود دارند.
 6.  راحت شدن در زمان انجام انواع فعالیت های روزانه و ورزشی

 

چه افرادی کاندید مناسب عمل لابیاپلاستی می باشند؟

 • خانم هایی که ۱۸ سال و بالاتر دارند.
 • خانم هایی که دارای سلامت جسمانی هستند.
 • خانم هایی که BMI مناسبی داشته باشند.
 • خانم هایی که بیماری خاص و زمینه ای نداشته باشند.
 • خانم هایی که در ناحیه تناسلی خود حس درد دارند.
 • خانم هایی که از ظاهر لبه های واژن خود راضی نیستند.
 • خانم هایی که طی برقراری رابطه جنسی دچار درد و ناراحتی می شوند.
 • خانم هایی که به علت درد و بزرگی لابیاهای خود نمی توانند فعالیت های خاصی مثل دوچرخه سواری انجام دهند.

 

عمل لابیاپلاستی با لیزر یا تیغ جراحی؟

استفاده از لیزر در لابیاپلاستی در سالهای اخیر بسیار زیاد شده است. در لابیاپلاستی با استفاده از لیزر مونالیزا سری دستگاه یا هندپیس دستگاه که استفاده می شود با هندپیس پوستی جهت روشن سازی یا پروب واژینال که برای خشکی واژن یا عفونت استفاده می شود متفاوت است.

در لیزر لابیا هندپیس جراحی داریم که برش در سطح پوست ایجاد می کند. تفاوت برشی که با لیزر زده می شود با برش تیغ جراحی این است که برشی لیزر، لبه های صاف تر و یکدستی دارد.

بیشتر اوقات نیاز به بخیه نیست به علت اینکه لیزر همزمان با برش، مقطع رگ ها را هم می بندد و لخته های ظریف در سطح عروق ایجاد می کند. البته در بعضی موارد که لابیاها ضخیم باشد و لبه های برش فاصله ی زیادی از هم داشته باشد بهتر است برای ترمیم هر چه سریعتر از یک تا دو بخیه استفاده شود.

که این بخیه ها تاثیر منفی در نتیجه کار از نظر زیبایی ندارند. ولی برشی که با تیغ جراحی زده می شود به دلیل اینکه مانند لیزر همزمان با عروق بسته نمی شود حتما نیاز به بخیه در سر تا سر طول برش دارد و این تعداد بخیه ها می تواند سبب ناهموار شدن لبه های زخم شود.

در گذشته موارد بسیاری از نتایج نامطلوب و کنگره ای شدن لبه های زخم وجود داشت که البته امروزه بیشتر آنها با استفاده از لیزر قابل ترمیم است. نکته مهم این است که در تمام افراد از جراحی با لیزر نمی توان استفاده کرد. روش V و wedge و هودکتومی یا کلیتورال هود ریداکشن با لیزر امکان پذیر نیست و لزوما باید از جراحی با تیغ استفاده شود. اما اگر در شخصی بعد از معاینه توسط پزشک، تشخیص داده شود که لیزر امکان پذیر است، به هیچ عنوان توصیه نمی شود به دلیل هزینه کمتر، جراحی با تیغ انجام شود.

 زیرا همانطور که گفتیم نتیجه آن با بخیه های زیادی که در جراحی با تیغ و چاقوی جراحی مورد نیاز است، به هیچ عنوان با نتیجه حاصل از لیزر لابیاپلاستی قابل مقایسه نیست. و قطعا نتیجه لیزر بسیار مطلوب تر خواهد بود. طبق توضیحاتی که دادم فرد متقاضی لابیاپلاستی نمی تواند درخواست کنه که جراحی فقط با لیزر انجام شود چون در بعضی شرایط این اقدام غیرممکن است و تشخیص نوع عمل با جراح زیبایی زنان و در جلسه مشاوره و معاینه ی قبل از عمل است.

 

 

آیا عمل لابیاپلاستی عوارض دارد؟

عمل زیبایی واژن ممکن است در موارد نادر با توجه به تعداد بخیه ها و ضخامت اولیه لابیاها و زمینه ی پوستی فرد در روند ترمیم، اسکار یا بافت کلوئید تشکیل شود. خونریزی و هماتوم در ناحیه، تورم یا عفونت هم از عوارض موقت و بسیار کم می تواند باشد.

 

عمل لابیاپلاستی با بی حسی یا بیهوشی؟

سوالی که بسیاری از مراجعین در این مورد مطرح می‌کنند این است که آیا هنگام انجام جراحی زیبایی واژن درد خواهیم داشت یا نه؟ پاسخ این است که اگر بی حسی به صورت درست و صحیح انجام شود شما دردی هنگام انجام جراحی نخواهید داشت.

 برای افرادی که قرار است جراحی در مطب انجام دهند، از بی حسی موضعی با داروی تزریقی که به موضع عمل تزریق می شود مختصری دردناک است. البته قبل تزریق بی حسی مدت ۶۰-۴۵ دقیقه از کرم بی حسی موضعی استفاده می شود. اما در نهایت چون داروی بی حسی به زیرپوست تزریق می شود مختصری دردناک است. اما پس از تزریق داروی بی حسی، در طول عمل جراحی بیمار دردی احساس نمی‌ کند و تنها کشش بافت یا فشار دست جراح را ممکن است حس کند. که این حالت به هیچ عنوان با درد همراه نیست.

در مواردی که نیاز به انجام جراحی در اتاق عمل باشد، بر اساس نظر متخصص بیهوشی، روش بی حسی تعیین می شود. اغلب موارد بی حسی نخاعی از طریق کمر انجام می شود و پس از بی حس شدن پاها و ناحیه تناسلی، فرد دردی ندارد و نیاز به تزریق داروی بی حسی در موضع عمل نیست. گاهی در بعضی افراد بیهوشی عمومی انجام می شود ولی در کل انتخاب یکی از این دو بر عهده متخصص بیهوشی بر اساس شرایط فرد است. از نظر پزشکی به طور کلی روش بی حسی اسپینال (نخاعی از کمر) نسبت به بیهوشی عمومی عوارض کمتر و بهبودی زود تری دارد.

 

آیا انتخاب روش لیزر یا جراحی به سلیقه و نظر متقاضی عمل است؟

بسیاری از کسانی که متقاضی عمل زیبایی واژن هستند اصرار بر جراحی با لیزر دارند .ما هم در مطب با توجه به اینکه لیزر مونالیزا جدیدترین تکنولوژی در زمینه خدمات زیبایی و درمانی ناحیه ژنیتال است اولویت مان استفاده از لیزر برای این عمل است ولی نوع یا شکل و سایز و ضخامت لابیاها ،چین های اضافی پوست و سایز کلاهک کلیتوریس در افراد مختلف متفاوت هست و این فرق‌ها تعیین کننده نوع روش جراحی است، بنابراین این جراحی با لیزر در تمام افراد قابل انجام نیست و نوع عمل را پس از معاینه مشخص می‌کنیم.

 

 

مراقبت های بعد از عمل زیبایی واژن

مراقبت های اولیه پس از انجام عمل لابیاپلاستی برای کسب نتیجه بهتر بسیار تاثیر گذار است. در ۲۴ ساعت اول بیمار تقریباً باید استراحت مطلق کامل داشته باشد. زمانی که دراز می کشد زیر باسن یک بالشت گذاشته شود، کمپرس یخ به صورت مداوم استفاده شود. به طور خلاصه  مراقبت های روز اول بعد از عمل لابیاپلاستی:

 • پس از عمل و هنگام برگشت به منزل یا شهر خودتون نباید رانندگی کنید .
 • سریعا پس از رسیدن به خانه باید استراحت کامل کنید.
 • بهتر است از سرویس بهداشتی فرنگی استفاده کنید.
 • کیسه یخ را در ناحیه ی عمل گذاشته شود و فقط برای رفتن به سرویس بهداشتی باید از جای خود بلند شوید.
 • داروهایی که تجویز شده را مصرف کنید.

پس از ۲۴ ساعت اول کمپرس آب گرم استفاده بشود . می توانند استحمام داشته باشند و بعد از هر بار شستشو با سشوار محل جراحی کاملا خشک شود. در روزهای اول از شستن های طولانی و زیاد بپرهیزید. لباس زیر تنگ و چسب نپوشند و داروهایی که پزشک تجویز کرده را مصرف کنند. در ماه اول سیگار مصرف نکنید، ویتامین های C،E و همینطور سبزیجات و میوه های تازه مصرف کنید و در طی یک ماه ابتدایی از نزدیکی و رفتن به استخر بپرهیزید. همینطور موارد زیر در مراقبت های هفته اول بعد از عمل لابیا پلاستی توصیه می شود:

 • ۲ روز بعد از عمل باید از آب ولرم و بتادین برای شست و شو ناحیه استفاده کنید. بتادین باید رقیق باشد وگرنه مانع از ترمیم شدن زخم می شود. روزی ۲ بار هر بار ۵ دقیقه محل را بشویید. پس از شستشو ناحیه ی مورد نظر باید با سشوار خشک شود و به هیچ وجه از دستمال کاغذی استفاده نکنید.
 • روز دوم تا چهارم پس از عمل فقط در حد کارهای سبک و شخصی داشته باشید و از کارهای سنگین دوری کنید. پس از ۴ روز می توانید به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید.
 • باید به این نکته خیلی مهم توجه کنید که ناحیه مورد نظر دارای رطوبت و خیسی نباشد، به این علت که ریسک عفونت را زیاد می کند.
 • تمامی عزیزانی که در مطب ما عمل می کنند در روز عمل، دستورالعمل کاملتری برای مراقبت های بعد از عمل ارائه خواهد شد.

 

بکارت و لابیاپلاستی

 

سوالی که به طور زیاد در مورد انجام لابیاپلاستی پرسیده می شود، این است که آیا در افراد باکره امکان لابیاپلاستی وجود دارد یا خیر؟ مد نظر داشته باشید که خیلی از مراجعین و متقاضیان جراحی لابیاپلاستی دختران باکره هستند و این جراحی به هیچ عنوان آسیبی به پرده بکارت نمی زند.

باید بدانیم که لابیاها، لبه های پوستی هستند که در ناحیه تناسلی بیرونی قرار گرفته است و پرده بکارت بافت مخاطی است که به صورت یک حلقه ورودی واژن را فرا گرفته و هیچ ربطی به ناحیه تناسلی خارجی ندارد. به طور معمول پرده بکارت ۳-۲ سانتی متر داخل تر نسبت به لابیاهای مینور قرار گرفته است و پارگی آن فقط با دخول در رابطه جنسی یا وارد شدن انگشت یا هر جسمی به واژن اتفاق می افتد. در جراحی لابیاپلاستی برش یا دستکاری روی پرده بکارت انجام نمی شود. پس لابیاپلاستی در دختران باکره مانعی ندارد. برای مطالعه بیشتر به مقاله کامل ” لابیاپلاستی برای دختران باکره” که در این زمینه نوشته شده مراجعه نمایید.

 

 

محدوده سنی مجاز برای انجام عمل زیبایی واژن

جراحی لابیاپلاستی حدودا در تمام سنین قابل انجام است. بیشتر خانم هایی که به دلایل درمانی یا زیبایی نیاز به این جراحی دارند می توانند لابیاپلاستی شوند. از بلوغ کامل تا بعد از سال های یائسگی امکان انجام این جراحی وجود دارد و بالا رفتن سن مانعی برای لابیاپلاستی نیست اما پیشنهاد کلی بر این است که دختران زیر ۱۸ سال این جراحی را تا سنین ۱۹-۱۸ سالگی به تاخیر بیندازند تا تغییرات کامل بلوغ و شکل نهایی ناحیه تناسلی که تحت تاثیر هورمون ها است به وجود آمده باشد. بنابراین لابیاپلاستی از ۱۸ سالگی و پس از بلوغ کامل تا سنین پس از یائسگی قابل انجام است.

 

مقایسه عمل جراحی زیبایی واژن در مطب و اتاق عمل

در موارد جراحی لابیاپلاستی ( عمل زیبایی واژن یا لابیامینوروپلاستی ) طبق تجربه ما در مطب متوسط نیم ساعت زمان لازم است و جراحی های انجام شده در اتاق عمل میانگین یک ساعت و نیم زمان می برد. البته لابیامینوروپلاستی به نسبت لابیاماژوروپلاستی مدت زمان کمتر نیاز دارد. چون لابیاماژوروپلاستی همیشه به صورت جراحی با برش های قوی جراحی و استفاده از بخیه می باشد.

با وجود اینکه مدت زمان انجام عمل در مطب کوتاه است اما ما برای نوبت دهی بیماران زمان دو ساعته در نظر گرفته می شود تا به راحتی و آرامش در مطب حضور داشته باشند و مدت حدود نیم تا یک ساعت کنترل بعد عمل داشته باشند و بعد به خانه بروند.

 

رابطه زگیل و تبخال با لابیاپلاستی

آیا ابتلا به زگیل تناسلی و تبخال مانعی برای انجام عمل لابیاپلاستی است؟  برای پاسخ به این سوال ایتدا باید بدانیم که زگیل تناسلی در اثر ابتلا به ویروس HPV و تبخال تناسلی در اثر ابتلا به ویروس HSV بروز می کند. هر دوی این ویروس ها، ویروس های پوستی هستند و در شرایطی مثل وجود بیماری شدید، مصرف داروهایی مثل کورتون، ضعف سیستم ایمنی و آسیب های پوستی مثل خراش هایی که در اثر شیو پوست یا خارش یا لیزر روشن سازی و لیزر موی زائد (که سبب زخم های بسیار ریز و میکروسکوپی در پوست می شوند) احتمال شدید شدن این ویروس ها وجود دارد.

پس هر فردی که دچار ویروس HPV و HSV باشد ممکن است که پس از هر یک از اقدامات بالا و همینطور بعد از هر جراحی در ناحیه تناسلی یا لابیاپلاستی دچار زیاد شدن ضایعات شود که البته برای پیشگیری از این مساله راهکارهایی مثل استفاده از داروهای ضدویروسی پیشگیری کننده قبل و بعد از عمل وجود دارد. در مورد امکان انجام جراحی لابیاپلاستی یا منع انجام آن در این افراد، ابتلا بیماران را به دو گروه تقسیم می کنیم. بیماران دچار ضایعات پوستی یا افرادی که هیچ ضایعه پوستی (تبخال در HSV و زگیل در HPV) ندارند و فقط سابقه ابتلا داشته اند. اگر فردی دچار تبخال فعال یعنی تاول های تبخال در حال حاضر باشد، باید جراحی لابیاپلاستی دیر تر انجام دهد تا زمانی که ضایعات کامل از بین بروند و پوست پاک شود.

اما اگر شخصی در حال حاضر تبخال ندارد و فقط سابقه ی ابتلا به تبخال داشته، با توجه به اینکه ویروس HSV (عامل تبخال) بصورت مادام العمر در بدن باقی می ماند، بهتر است از یک روز قبل انجام جراحی لابیاپلاستی تا چند روز پس آن قرص های خوراکی ضد ویروسی مصرف شود. ولی در مورد زگیل تناسلی و ویروس HPV: اگر فردی در حال حاضر ضایعات زگیل تناسلی بر روی پوست ناحیه ژنیتال داشته باشد، به هیچ عنوان نباید جراحی لابیاپلاستی انجام شود.

باید ابتدا باید زگیل ها با استفاده از لیزر، فریز یا بعضی داروها و کرم های موضعی برطرف شود و پس از پاک شدن زگیل ها، اگر طی ۶ ماه هیچ زگیلی نداشت، اقدام به جراحی لابیاپلاستی کند. اما اگر فرد مبتلا به HPV، هیچ‌ زگیلی روی پوست نداشته باشد و فقط در تست پاپ اسمیر و تاپینگ HPV، ویروس تشخیص داده شده باشد، منعی برای جراحی لابیاپلاستی نیست. هر دو گروه باید آگاهی داشته باشند که با توجه به صحبت هایی که در ابتدای مطلب داشتیم، بعد هر جراحی و دستکاری پوستی ناحیه تناسلی در آنها، احتمال عود ضایعات وجود دارد و بنابراین باید به روش های مختلف غذایی و دارویی سیستم ایمنی تقویت شود.

 

 

سوالات رایج مخاطبین در مورد لابیاپلاستی

۱- آیا لابیاپلاستی به بکارت آسیب میزند؟

خیر تعداد زیادی از افراد که متقاضی عمل زیبایی واژن هستند، دختران باکره هستند. لابیا در قسمت بیرونی ناحیه تناسلی قرار دارد و پرده بکارت حدود ۲-۳ سانت داخلتر نسبت به لابیا است و بنابراین، این دو هیچ ربطی به هم ندارند. پس این عمل در دختران باکره منعی ندارد. ولی در دختران باکره توصیه می شود در صورت تمایل به لابیاپلاستی ، بعد از سن ۱۸ -۱۹ سالگی برای این عمل اقدام کنند تا تغییرات هورمونی و بلوغ کامل شده باشد.

۲- آیا بعد از لابیاپلاستی، در صورت بارداری یا زایمان لابیاها به فرم قبل بازمیگردند؟

خیر بعد از انجام جراحی لابیاها رشد یا تغییر فرم به شکل اول نخواهند داشت، و در صورتی که شخص در آینده بخواهد بارداری داشته باشد، مانعی برای انجام لابیاپلاستی نیست.

۳- آیا در طول بارداری یا همزمان با زایمان میتوان لابیاپلاستی انجام داد؟

خیر، در دوره بارداری هر نوع جراحی زیبایی ممنوع است در زمان زایمان هم چه طبیعی چه سزارین، امکان این جراحی به علت پرخونی و تورم بافتهای بدن و ناحیه تناسلی نیست و این عمل باید به ۴-۶ ماه بعد زایمان انجام شود.

۴- چرا زنان به دنبال عمل زیبایی واژن هستند؟

هدف زنان متقاضی لابیاپلاستی در دو گروه زیبایی و درمانی قرار می گیرد. شاید فرد به دلیل زیبایی احساس نیاز به این عمل داشته باشد یا در مواردی که بزرگی لابیاها سبب درد و سوزش در زمان نزدیکی و ورزش یا پوشیدن لباسهای تنگ و یا عفونت مکرر شود ، نیاز به عمل داشته باشند.

۵- آیا عمل زیبایی واژن سبب کم شدن حس جنسی می شود؟

خیر، حس جنسی و ارگاسم زنان مربوط به تحریک کلیتوریس و تحریک نقطه ی جی است که داخل واژن قرار دارد. و اعصاب دخیل در ارگاسم در لابیاها قرار ندارند. عمل زیبایی واژن(لابیاپلاستی) روی لبه های داخلی واژن (لابیامینور) انجام می شود که تاثیری در ارگاسم و رسیدن به حداکثر ارضای جنسی ندارد و بنابراین این عمل زیبایی باعث کم شدن یا از بین رفتن حس جنسی و ارگاسم در خانم ها نمی شود.

۶- هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟

برای تعیین هزینه عمل لابیاپلاستی معاینه لازم است. چرا که برای هر فرد با توجه به نوع و ضخامت لابیای رشد کرده و میزان عدم تقارن لابیامینورها، باید مشخص شود که امکان عمل با لیزر مونالیزا است یا جراحی لابیاپلاستی یا ترکیبی از لیزر و جراحی.بنابراین تا زمانی که برای معاینه در مطب حضور پیدا نکنید امکان تعیین قیمت لابیاپلاستی نیست.

۷- میخواهم نمونه کار قبل و بعد عمل لابیاپلاستی را ببینم؟

برای دیدن نمونه کار قبل و بعد از عمل زیبایی  واژن  میتوانید به مطب دکتر عرفانه سلیمی مراجعه کنید.کلیه نمونه کار ها به دلیل حفظ حریم خصوصی مراجعین عزیز فقط در مطب و توسط شخص خانم دکتر به شما نشان داده خواهد شد.

۸- آیا بیمه ها هزینه های لابیاپلاستی را پوشش می دهند؟

خیر، بیمه ها هیچ یک هزینه های جراحی های زیبایی و لابیاپلاستی را تقبل نمی کنند.

۹- آیا جراحی زیبایی واژن درد دارد؟

خیر ، در موارد استفاده از بی حسی موضعی قبل از انجام جراحی، داروی بی حسی در محل عمل تزریق می شود و در طول عمل هیچ دردی احساس نمی شود. در موارد جراحی در اتاق عمل هم با توجه به بیهوشی یا بی حسی از ناحیه کمر، هیچ دردی احساس نمی شود.

۱۰- آیا این عمل برای روشن کردن واژن هم مفید است؟

در جراحی لابیاپلاستی، بخش های تیره ی لابیاهای مینور برداشته می شود .ولی در روشن شدن پوست ناحیه ژنیتال و کشاله های ران هیچ تاثیری ندارد.

۱۱- پس از عمل لابیاپلاستی چند جلسه ویزیت نیاز هست؟

حدود یک ماه از عمل فرد باید برای معاینه به مطب مراجعه کند و یا اگر در شهرستان هست میتواند از طریق شماره تلفن مخصوص بیماران با من(دکتر عرفانه سلیمی) در ارتباط باشد.

۱۲- آیا انتخاب روش لیزر یا جراحی به سلیقه و نظر متقاضی عمل است؟

خیلی از افراد متقاضی عمل زیبایی واژن اصرار بر جراحی با لیزر دارند .ولی نوع یا شکل و سایز و ضخامت لابیاها ،چینهای اضافی پوست و سایز کلاهک کلیتوریس در افراد متفاوت تعیین کننده روش جراحی است، بنابراین جراحی لابیاپلاستی با لیزر در تمام افراد قابل انجام نیست و نوع عمل را پزشک جراح پس از معاینه مشخص می کند و تعیین روش جراحی با توجه به تمایل شخصی افراد انجام نمی شود.

۱۳- من شهرستان هستم و می خواهم فقط یک دفعه برای عمل بیام،امکانش هست؟

با توجه یه اینکه مراجعین  زیادی از شهرهای مختلف ایران  و حتی ایرانیان مقیم خارج از ایران داریم ،برای این عزیزان تمهیداتی اندیشیدیم که فقط یکبار برای عمل بیایند .اما برای دریافت نوبت قطعی عمل لازم است حتما از قبل از طریق پیج اینستاگرام و یا تماس با مطب، از شرایط مطلع شوند و بدون هماهنگی قبلی مراجعه نکنند.

7 پاسخ

 1. سلام ممنونم از شما خانم دکتر. من پیش شما عمل لابیلاپلاستی رو انجام دادم و راضیم.

   1. عزیزن اکثرا مواقع با لیزرمونالیزا در مطب خودمون انجام میدیم
    در برخی مواقع که ضخامت و نوع لابیامینور فرد با لیزر قابل اصلاح نیست برای جراحی به کلینیک میبریم

 2. سلام وقتتون بخیر باشه. ببخشید با زایمان های بعدی ایا ممکنه دوباره با عدم تقارن مواجه شد و باز هم نیاز به عمل پیدا کرد؟

 3. سلام خانم دکتر برای زیبایی واژن چند روز پیش به خودتون مراجعه کردم سپاس به خاطر زحماتتون و دقتی که دارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *